У кімнатних умовах тля може шкодити впродовж усього року |
Попелиця, або тля
Безкрилі дорослі попелиці довжиною 1,4 - 2,5 мм мають світло-зелене, жовте або рожеве забарвлення. Колонії тлі заселяють всі частини рослини, вони пошкоджують листя з нижньої сторони, бутони, верхівки пагонів. Виглядає уражена рослина так, як ніби на рослині лупа, квіти деформовані. Пошкоджені частини знебарвлюються, листя скручуються, жовтіють і обпадають. Рослина виглядає пригніченою і припиняє нормальний розвиток. Бутони не розкриваються, квіти забруднюються липкими виділеннями. Особливо небезпечні попелиці навесні, коли вражають кінчики молодих пагонів.
Попелиці досить швидко розмножуються, їх колонії стають все більшими |
Боротьба. У першу чергу, цих досить великих шкідників потрібно механічно видалити з уражених частин, дуже вражені листя або пагони видаляються. Потім застосовується обприскування препаратами, що містять перметрин, і дерісом, фітовермом, децисом, актеліком, інта-віром. При сильному враженні варто повторити обробку.
Нематоди
Листяна нематода під мікроскопом на просвіті листка |
Коренева нематода, або галова нематода, з роду Meloidogyne – серйозний шкідник багатьох кімнатних рослин, та, на щастя, зустрічається він не часто. Личинка нематоди, проникаючи в тканини коренів і виділяючи специфічні ферменти, викликає здуття – гали. Розміром вони можуть бути як з пшеничне зернятко, так і з горіх. Нематоди – це дрібні безбарвні черв'яки із ниткоподібним тілом довжиною до 1,5 мм. Цикл розвитку нематоди з яйця становить близько 25-30 днів, тому шкідник швидко поширюються у ґрунті. Пошкоджені нематодою рослини спочатку припиняють ріст, а потім жовтіють, всихають і гинуть. Гали складаються з пухкої тканини, яка легко руйнується і спричиняє загнивання всього кореня. Навіть невеликі викликані нематодою пошкодження на коренях сприяють проникненню в тканини патогенних бактерій, грибків і вірусів.
Боротьба. Боротися з уже зараженою рослиною зазвичай вже неможливо, необхідно знищити її разом з горщиком. Можна спробувати застосувати препарат "Нарцис". Запобігти зараженню нематодою можна простерилізувавши землю перед посадкою.
Кулеподібні набряки на коренях свідчать про наявність нематод |
Листові нематоди з роду Aphelenchoides – мікроскопічні безбарвні черв'яки довжиною до 1 мм, швидко пересуваються. У місцях пошкодження тканини листка знебарвлюються і утворюються жовтуваті плями, що просвічуються. При враженні листової нематодою, листок тоншає, місцями стає схожим на пергамент. На перший погляд ушкодження дуже нагадують бактеріальне захворювання: можуть з'являтися сухі некротичні плями неправильної форми. З часом хворе листя буріє, засихає або загниває, а рослина гине.
Зараження передається з рослини до рослини. Розселенню нематод сприяє вода, ґрунт, що переноситься із заражених місць, в якому личинки можуть перебувати багато місяців навіть при мінусовій температурі.
Боротьба. Знищити рослину, полиці, підвіконня, скло та інвентар продезінфікувати гарячою водою.
Стеблові нематоди роду Ditylenchus – дрібні ниткоподібні черви довжиною до 1,7 мм – серйозні шкідники квіткових культур. Вражають не тільки стебла, але і квітки і листя. Нематоди пристосовуються паразитувати на певних видах рослин і не переходять на представників іншого виду. Найчастіше уражають гіацинти, флокси, тюльпани, гвоздики, бегонії і т.п.
Проникаючи з ґрунту через коріння, личинки стеблової нематоди входять в тканини листя і стебел. На відміну від листової нематоди, стеблова викликає потовщення тканин в уражених місцях і вражені рослини відрізняються потворним розвитком стебел, листя і квітів. Пагони укорочені і місцями мають здуття. Уражені частини мають неприродно бліде забарвлення, а з часом буріють і відмирають.
Боротьба. Знищити рослину, найкраще спалити. Цибулини садових культур можна спробувати врятувати впливом високих температур, до яких нестійкі всі види нематод. Для цього цибулини протягом 15 хвилин прогрівають у гарячій воді. Температуру підтримують на рівні 45-48 градусів, потім цибулини слід сполоснути і обов'язково підсушити.
Мінери
Ходи мінера важко сплутати з чимось іншим |
Мінери – дрібні мухи довжиною близько 2-3 мм, які відкладають свої білясті, напівпрозорі яйця на листя рослин. Дорослі комахи шкодять рослині, проколюючи тканини і висмоктуючи клітинний сік. Личинки мінера виводяться з яєць на 5-8 день і проникає в тканини листя. Вони виїдають рослину зсередини, прогризаючи цілі мережі ходів. Зовні це видно по світлих некротичні смугах і плямах неправильної форми. Поступово листок сохне, жовтіє, деформується і відмирає.
Муха мінера і її личинки |
З метою профілактики необхідно знезаражувати ґрунт перед пересадкою рослин. Однак занести личинок і мух мінера можна і зі зрізаними садовими квітами.
Грибний комарик
Рослинам шкодять личинки грибного комарика |
Ці паразити – дрібні чорні комарики близько 3-4 мм довжиною, які відкладають свої білясті, напівпрозорі яйця в коренях рослин. Самі комарики, якщо заводяться, зазвичай літають у великій кількості, але шкоди не приносять, але личинки грибного комарика поїдають кореневу систему рослин, від чого рослина в'яне, відстає в рості, не цвіте, нерідко гине. Сприяє появі грибних комариків перезволожений субстрат.
Грибний комарик, доросла комаха |
Білокрилка
І дорослих комах, і їх личинок добре видно на зворотному боці листка |
Це дрібна біла мошка, добре помітна неозброєним оком і схожа на зменшену міль – має тільце довжиною близько 2мм. Якщо труснути гілку рослини, то в різні сторони відразу розлітається зграйка білих мошок. Одна самка відкладає за раз близько 20 яєць, зазвичай на нижній стороні листа. Зеленуваті личинки рухливі і розселяються на нижній стороні листя, висмоктують клітинний сік і залишають цукристі виділення. На листках з'являються слабо помітні світлі або жовтуваті плями, уражені листки скручуються, жовтіють і опадають. Білокрилки подвійно небезпечні тим, що літають. Особливо страждають бегонія, фуксія, бальзамін.
Боротьба. Потрібно кожні три-сім днів обприскування інсектицидами (фуфаном, актеліком, інта-віром), прибирати уражене листя. Відразу боротися з цим шкідником досить складно, іноді на це йде не один тиждень, адже комахи частково відлітають при дотику або обприскуванні. Вдайтеся до заходів профілактики інших рослин в будинку, які ще, можливо, не постраждали, обприскайте їх інсектицидом і повісьте звичайні липкі стрічки-пастки для мух. Впоратися з літаючими комахами допомагає і розпорошення дихлофосу.
Читайте також:
- Кліщі, бріобії, трипси
- Червці, щитівки, несправжні щитівки
- Довгоносики, гусениці, щипавки, енхітреї, багатоніжки, мокриці, подури, дрозофіли
За матеріалами сайту iplants.ru
Немає коментарів :
Дописати коментар